Tło Wielkopolska

Wielkopolska to nie tylko kraina pełna zabytków. To również tereny, które sprzyjają wypoczynkowi i rekreacji. Jedną z ważniejszych miejscowości na terenie Wielkopolski, która pełni funkcje letniska, jest bardzo popularny wśród turystów Gołuchów. Jego największą atrakcją są aż dwa muzea oraz czynne w okresie letnim kąpielisko.

Dużą atrakcją Gołuchowa jest tutejszy zamek. Ta renesansowa budowla, mająca pełnić funcie rezydencjalne i obronne zarazem, wzniesiona została przez ród Leszczyńskich w połowie XVI stulecia. Swój obecny kształt uzyskał on dzięki przebudowie, która miała miejsce w początkach XIX stulecia.

Zamek dość szybko zaczął pełnić funkcje muzealna, zaś pierwsze prywatny muzeum sztuki powstało tu jeszcze za czasów księżnej Izabeli Czartoryskiej. Dziś w zamkowych wnętrzach nadal można oglądać ciekawe zbiory sztuki oraz dawnego rzemiosła artystycznego. W pobliżu zamku, w dawnej gorzelni, mieści się drugie ciekawe muzeum – Muzeum Leśnictwa, zaś w pochodzącej z XIX wieku powozowni można zobaczyć ciekawą ekspozycję przyrodniczą.

Dla miłośników rekreacji i wypoczynku największą atrakcją w tej okolicy jest jednak Zalew Gołuchowski, nad którego brzegami działają kąpieliska oraz ośrodki wypoczynkowe.

Zaloguj się aby dodawać komentarze.

Komentarze

Brak komentarzy

Aby ocenić to miejsce musisz się zalogować.

0.0/5

Liczba ocen: 0