Tło Wielkopolska

Wielkopolska

Artykuły

Przejdź na mapę oferta kontakt

Wielkopolskie muzea

19.03.2017

Jak przystało na kolebkę państwa polskiego Wielkopolska jest krainą bogatą w liczne zabytki. Ciekawe eksponaty znaleźć można również w wielkopolskich muzeach.

Najcenniejsze zabytki można zobaczyć w Poznaniu, w Muzeum Narodowym. Muzeum to ma również kilka ważnych oddziałów, m.in. w Rogalinie. Muzea okręgowe, w których można zobaczyć ciekawe wystawy, znajdują się m.in. w Kaliszu, Koninie oraz w Pile.

Istnieją również ciekawe placówki muzealne, które koncentrują się na jednej, konkretnej tematyce. W Gnieźnie bardzo ciekawym miejscem jest Muzeum Początków Państwa Polskiego. Tu zaprezentowano najstarsze dzieje Wielkopolski. Ważną placówką jest Muzeum Archeologiczne w Poznaniu. Jednym z ciekawszych obiektów muzealnych jest Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Istnieją na terenie Wielkopolski również bardzo ciekawe muzea biograficzne. W Śmiełowie można zwiedzić Muzeum Adama Mickiewicza czy muzeum poświęcone Marii Dąbrowskiej w Russowie. Ciekawe muzea związane są również z życiem dawnych mieszkańców wsi. Tu najważniejsze jest Narodowe Muzeum Rolnictwa i Przemysłu Rolno – Spożywczego w Szreniawie. Ważną rolę odgrywają również skanseny, w tym Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach.