Tło Wielkopolska

Wielkopolska może pochwalić się licznymi atrakcjami, wśród których największą uwagę turystów przyciągają romańskie i gotyckie kościoły oraz dawne grodziska. Wielkopolska to jednak nie tylko imponujące budowle sakralne i wczesnośredniowieczne grodziska. To również kraina bogata w urocze drewniane kościółki. Ci turyści, którzy fascynują się drewnianym budownictwem, z pewnością chętnie zawitają do Słupcy. Słupca i jej okolice to tereny, na których takich drewnianych świątyń zachowało się całkiem sporo.

W same Słupcy można zobaczyć kilka ciekawych zabytków sakralnych. To w pierwszej kolejności gotycki kościół św. Wawrzyńca. Powstał on w połowie XV wieku, a jednym z najcenniejszych elementów wystroju jego wnętrza jest gotycka kropielnica oraz gotycka rzeźba Matki Boskiej.

Wiele uroku ma drewniany kościół św. Leonarda i Wniebowzięcia NMP. Powstał on w XVI wieku, zaś w XVIII stuleciu został rozbudowany. Dostawiono do niego kaplice oraz wieżę. Jego wnętrze zdobi ciekawa polichromia z XVIII wieku, cenne są również inne elementy wyposażenia wnętrza, w tym pochodzący z XVII wieku, późnorenesansowy ołtarz główny z gotyckim obrazem św. Leonarda. Obraz ten powstał najprawdopodobniej w pierwszej połowie XV stulecia.

W tym mieście warto odwiedzić również Muzeum Regionalne, w którym znajduje się ciekawa wystawa poświęcona archeologii oraz etnografii.
Innym ważnym zabytkiem Słupcy są pozostałości dawnych murów miejskich oraz pozostałość cmentarza jenieckiego. Obóz jeniecki w Słupcy powstał najprawdopodobniej w 1914 roku i przypuszcza się, że przebywało nim około 20 tysięcy jeńców rosyjskich. W latach 20-tych XX wieku internowano tu wielu Ukraińców.
W północnej części miasta dużą atrakcją jest Jezioro Słupeckie. Zbiornik ten powstał w latach 50-tych XX wieku dzięki spiętrzeniu wód Meszny. Główną zaletą dla tych, którzy lubią wodę, jest tu plaża oraz kąpielisko.

Okolice Słupcy znane są z pięknych wiejskich kościółków drewnianych. Jednym z ciekawszych jest kościół św. Małgorzaty w Graboszewie. Inne drewniane kościółki, którym warto poświecić nieco uwagi w czasie wakacyjnych wędrówek po Wielkopolsce, znajdują się w Młodojewie, Kowalewie Opactwie oraz w Stawie.

Komentarze

Brak wyników

0.0/5

Liczba ocen: 0

Telefon