Tereny północnej wielkopolski pod względem turystycznym stale się rozwijają. Rozwija się moja rodzinna Trzcianka. Cieszy to tym bardziej , bo na tym rozwoju mogą skorzystać nie tylko jej mieszkańcy lecz również osoby, które uprawiają czynnie turystykę.
Trzcianka – miasto w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim – słynęła kiedyś z doskonałej infrastruktury turystycznej. Na jej terenie, tuż nad brzegami jezior Sarcz i Logo zlokalizowane były campingi oraz hotele. Niestety w czasie transformacji ustrojowej większość tej bazy popadło w ruinę i zapomnienie.
Ale jest nadzieja! Dzięki funduszom z Unii Europejskiej powstają nowoczesne i ciekawe ścieżki pieszo-rowerowe, modernizowane jest również stare zaplecze turystyczne. Kilka miesięcy temu została otwarta trasa rowerowa nad brzegiem jeziora Sarcz. Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, że przy jej trasie zostały postawione ogromne i dobrze odwzorowane makiety ryb – tworzące pierwszy w kraju Park Ryb Słodkowodnych.
Wielu turystów jadących z południowo-zachodnich części naszego kraju kierując się w okolice Kołobrzegu zjeżdża w Obornikach Wlkp. z drogi krajowej nr 11 na drogę nr 178 kierując się na Wałcz. Po około godzinie jazdy można zrobić sobie postój w Trzciance na jednym z dwóch parkingów, tuż nad brzegiem pięknego Sarcza i popodziwiać dostępny dla wszystkich park...
Znajdziemy tu makiety Suma, Jesiotra, Szczupaka, Karasia, Pstrąga oraz kilku innych ryb. Wszystkie są idealnie odwzorowane. O samych rybach a także całym cyklu ich życia możemy dowiedzieć się z licznych tablic informacyjnych. Dodatkowym atutem jest to, że cała ścieżka wije się po atrakcyjnym leśnym terenie tuż nad brzegiem jeziora. Nocą trasa jest oświetlona. Teren oczywiście jest monitorowany i bezpieczny!
Nic nie stoi na przeszkodzie by osoby uprawiające coraz bardziej w naszym kraju popularną formę turystyki – caravaning- zatrzymały się tu na noc i odpoczęły. Jest do tego celu przygotowana oświetlona wiata ze specjalnym miejscem na ognisko, z której możemy podziwiać żaglówki tutejszego Harcerskiego Ośrodka Wodnego. Kończy się właśnie budowa nowoczesnego budynku z przeznaczeniem na fitness. Amatorzy tenisa ziemnego również znajdą tu coś dla siebie.
Jednak Trzcianka to nie tylko Park Ryb Słodkowodnych. To także , a może przede wszystkim jeziora otoczone lasami oraz żeglowny kanał który je połączył . Kilka lat temu trzcianeckie akweny otwarto dla ruchu motorowodnego, dzięki czemu ich brzegi stały się atrakcją dla amatorów turystyki motorowodnej. Pod ten cel pobudowano nowe slipy oraz pomosty , zmodernizowano również stary budynek wypożyczalni sprzętu turystycznego zamieniając go na nowoczesną siedzibę WOPR oraz miejscowego klubu kajakowego i wędkarskiego.
Wtłoczono tam pieniądze z funduszy unijnych więc nie ma problemu by wypożyczyć tam w najbliższym czasie bezpłatnie kajak czy też rower wodny.
Z jeziora Sarcz można dopłynąć kanałem do jeziora Logo i tam zacumować na małej przystani, tuż przy „Barze nad Logo” gdzie możemy skosztować znanej już w obrębie 100km wędzonej rybki Pana Zbyszka. Nie ma problemu by zatrzymać się tam na dłużej np. pod namiot lub kamperem czy też najzwyczajniej rozłożyć koc i poopalać się na plaży zażywając relaksu.
Stamtąd można rozpocząć dalszą podróż i mało ruchliwą drogą dojechać do następnego jeziora Straduńskiego, nad którego brzegiem ulokowane są dwie wsie – Stradun i Smolarnia.
Bardziej wymagający mogą zarezerwować sobie więcej czasu i zwiedzić w Smolarni ścieżkę przyrodniczą „Nad Bukówką”, której dukt wije się leśnymi dróżkami oraz mostkami właśnie nad rzeką Bukówka. Teren należy do jednego z nadleśnictw.
Ci którzy chcieliby zatrzymać się w Trzciance na dłużej nie koniecznie pod namiotem znajdą nocleg w nowoczesnym hotelu, pensjonatach oraz wielu pobliskich gospodarstwach agroturystycznych.
Jak widać w Trzciance można zatrzymać się przejazdem ale zostać na dłuższy czas bo atrakcji znajdziecie tutaj o wiele, wiele więcej!
Należy dodać, że wszyscy znajdą tu pomocną dłoń wśród członków nowo powstałego Stowarzyszenia Baza PCT, które skupiło w swych szeregach karawaningowców oraz motorowodniaków a także innych sympatyków turystyki z terenu powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego. Stowarzyszenie posiada swój oficjalny profil na FB: „Stowarzyszenie Baza PCT- turystyka i podróże”.
ZAPRASZAMY DO NAS!