Wielkopolska znana jest z cennych zabytków architektury, zwłaszcza sakralnej. Ci, którzy chcą zobaczyć kilka z nich, a jednocześnie zetknąć się z piękną przyrodą i uroczymi krajobrazami, koniecznie powinni odwiedzić Wągrowiec.
Położony na Pojezierzu Chodzieskim Wągrowiec znany jest z malowniczego położenia nad jeziorem Durowskim. Podobnie jak większość zbiorników na terenie Wielkopolski, jest to jezioro rynnowe, pochodzenia polodowcowego.
Wągrowiec to ważny ośrodek przemysłowy, w którym jednocześnie bardzo ważną rolę odgrywa turystyka. Szczególnie dobrze rozwija się tu turystyka wypoczynkowa, zaś dobre zaplecze turystyczne sprzyja rekreacji. Warto dodać, że i tutejsza kultura od wieków stoi na wysokim poziomie. Tu urodził się Jakub Wujek, słynny jezuita, którego wybitnym osiągnięciem było dokonanie pierwszego przekładu Biblii na język polski. Wydarzenie to miało miejsce pod koniec XVI wieku.
W Wągrowcu warto zobaczyć kościół św. Jakuba. Wzniesiony w XVI stuleciu w stylu późnego gotyku, może pochwalić się piękną, renesansową polichromią zdobiącą ściany jednej z kaplic. Renesansowe i barokowe ołtarze również robią wrażenie na zwiedzających. Drugim ważnym kościołem jest dawny kościół cysterski, do którego przylegają dawne zabudowania klasztorne.
W Wągrowcu na uwagę zasługuje również Muzeum Regionalne, mieszczące się w tzw. Opatówce. W muzeum można zapoznać się z historią miasta oraz zobaczyć ciekawą wystawę etnograficzną. Spora część prezentowanych tu eksponatów wiąże się z osoba najwybitniejszego mieszkańca miasta – Jakuba Wujka.
Jedną z ciekawych atrakcji Wągrowca jest „skrzyżowanie” dwóch rzek: Wełny oraz Nielby. W pobliżu centrum Wągrowca warto również odwiedzić grobowiec rotmistrza Franciszka Łakińskiego, który wyróżnia się swym oryginalnym kształtem (przypomina on małą piramidę).
Okolice Wągrowca są bardzo atrakcyjne pod względem krajobrazowym. Rynnowe jeziora dominują w tym pagórkowatym krajobrazie. Nie brak też miejsc ciekawych z punktu widzenia krajoznawców. W Budzejewku zobaczyć można ciekawy głaz narzutowy, zwany kamieniem św. Wojciecha. Jak głoszą legendy, słynny męczennik miał przy tym głazie wygłaszać swe kazania. Na uwagę zasługuje również kościół w Łeknie oraz drewniany kościół św. Mikołaja w Tarnowie Pałuckim.
Brak wyników
0.0/5
Liczba ocen: 0